تجهیزات پزشکی

انواع دستگاه نوار قلب

دستگاه نوار قلب، به عنوان ثبت کننده تکانه‌های قلب می‌تواند تغییرات عملکردی عضله قلب را آشکار کند. دستگاه الکتروکاردیوگراف (ECG) نام دیگر این دستگاه پزشکی است که در مراکز درمانی مانند بیمارستان، اوژانس و مطب پزشکان استفاده می‌شود. درواقع این دستگاه سلامت قلب را تایید می‌کند و درصورت مشکلات قلبی، به سرعت تشخیص می‌دهد.

گرچه با پیشرفت علم و فناوری، بسیاری از گجت‌های هوشمند خانگی می‌توانند نوار قلب ثبت کنند اما همچنان الکتروکاردیوگراف، یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین ابزار پزشکی برای پزشکان مخصوصا متخصصان قلب و عروق است. حال ما در این مقاله علاوه بر بررسی انواع دستگاه قلب (دستگاه نوار قلب 12 کاناله، دستگاه نوار قلب هولتر و نوار قلب ورزش) به معرفی چند برند پرطرفدار دستگاه نوار قلب و ارزان ترین دستگاه نوار قلب می‌پردازیم.

نوار قلب چیست؟

نوار قلب یکی از رایج‌ترین آزمایشات قلب است که برای آن هیچ‌ گونه آمادگی نیاز ندارید. دلایل متعددی برای انجام این آزمایش بدون درد و بدون عارضه وجود دارد. تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم، تپش قلب و فشار خون بالا از دلایل استفاده از دستگاه نوار قلب است. البته می‌توان به عنوان رد کردن مشکلات قلبی نیز به کار رود.

 

معرفی انواع دستگاه‌ نوار قلب

با گذشت زمان، دستگاه‌های نوار قلب پیشرفته شده است طوری که امروزه بسیاری از دستگاه‌ها فاقد پرینتر و مانیتور هستند. به عبارتی دیگر سازندگان این ابزار پزشکی محبوب در تلاش اند حمل این دستگاه آسان‌تر شود تا کوچیکترین رخداد قلب در کمترین زمان ثبت کند. از يک جفت الکترود که به عنوان ليد Lead معروف است، استفاده مي شود و معمولاً سيگنال ECG از چند ليد مختلف پردازش می‌شود.

دستگاه الکتروکاردیوگراف انواع مختلفی دارند و سه نوع رایج آن عبارتند از:

  1. دستگاه نوار قلب 12 کاناله
  2. نوار قلب استرس (در حال ورزش)
  3. دستگاه نوار قلب هولتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *